پیشرو در واردات تخصصی ماشین آلات
صنعت چاپ و بسته بندی و پلاستیک

فیلم سه لایه چیست؟

فیلم سه لایه چیست؟

فیلم به لایه نازکی از ماده گفته می‌شود که پیوستگی منظم و انعطاف‌پذیری بالایی دارد و در اغلب موارد از پلاستیک ساخته می‌شود. یک فیلم می تواند از یک یا چند لایه مواد متفاوت تشکیل شده باشد.

فیلم یا همان نایلون‌های رولی  یکی از محصولاتی است که از مواد اولیه ی پلی اتیلنی تولید شده و با توجه به نوع کاربرد آن به چندین روش مختلف تولید می‌شوند. اغلب پلاستیک‌ها قابلیت این را دارند که به صورت فیلمی نازک در آیند.

صنایع بسته‌بندی به عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین زمینه کاربرد فیلم‌ سه لایه و پلاستیکی به حساب می‌آیند ، که می‌توانند به دو گروه صنایع غذایی و غیر غذایی تقسیم بندی شوند. ویژگی‌هایی مثل ظاهر زیبا و شفاف، حجم اندک، وزن کم، عدم جذب رطوبت، چاپ پذیری بالا، استحکام و انعطاف پذیری زیاد ، قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن فیلم‌های سه لایه موجب شده تا این فیلم ها در صنایع مختلف همواره کاربرد و اهمیت داشته باشند.

 

کاربرد فیلم سه لایه

از فیلم سه لایه تولید شده با توجه به تعداد لایه‌های مصرفی و همچنین جنس پلیمر استفاده شده در آن، در مصارف مختلفی به کار گرفته می‌شود. از این فیلم‌ها اغلب، در بسته‌بندی و نگه داری مواد غذایی، محصولات کشاورزی، تجهیزات و کالاهای پزشکی ،مواد شیمیایی و مصارف عمومی استفاده می‌شوند. همچنین در بسته‌بندی انواع مواد گرانولی و پودری مانند محصولات صنایع پتروشیمی و کودهای شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این فیلم‌ها می‌توان جهت تولید لایه‌هایی با خواص مختلفی مانند نفوذپذیری کم استفاده کرد و می‌توانند جایگزین فیلم‌های پروپیلینی CPP و BOPP که جهت بسته‌بندی استفاده می شوند جایگزین شود.

 

فیلم های پلی اتیلن سه لایه

این دسته از مواد کاربرد اختصاصی تری داشته و از آنجایی که علی‌رغم ضخامت کمتر، استقامت بیشتری دارند در جایی که خواص فیزیکی مواد اهمیت دارد کاربرد بیشتری نیز دارند. به طور مثال فیلم  سه لایه کم عرض نایلون در صنعت مواد غذایی مانند صنعت لبنیات کاربرد گسترده تری نیز دارند. همچنین در کیسه‌های تبلیغاتی مختلف با استقامت بالا می توان از این دسته از نایلون‌ها نیز استفاده کرد.


تفاوت فیلم سه لایه با تک لایه

تفاوت بین فیلم سه لایه با تک لایه در این است که نوع دستگاه تولید آنها با یک دیگرمتفاوت است. همان طور که از اسم آن پیداست، دستگاه‌های فیلم سه لایه به جای تولید به صورت تک لایه، به صورت سه لایه نایلون را تولید کرده و آنها را بر روی یکدیگر قرار می دهد که هر چه لایه بیشتر باشد کیفیت محصول نهایی و همچنین ضخامت آن بیشتر می‌شود. فیلم‌های پلی اتیلن تک لایه تولید شده تا عرض سه متر به صورت باز شده و ضخامتی حدود 35 تا 220  میکرون نیز قابل تولید می‌باشند.

 

مزایای فیلم سه لایه

فیلم‌های پلی اتیلن سه لایه ((FFS،  یکی از فیلمهای پر کاربرد در صنایع پتروشیمی و سایر صنایع و شرکت‌های بسته بندی است. استفاده از فیلم سه لایه پلی اتیلن در مقایسه با سایر روش‌های بسته بندی مانند کاغذ، پلی پروپیلن و دیگر موارد باعث کاهش ضایعات ، اتلاف انرژی و گاز های گلخانه‌ای می شود.

 

فیلم سه لایه شیرینگ

این دسته از فیلم‌ها در مصارف صنعت‌های بسته بندی مختلفی استفاده می‌شوند. یک دسته از این مصارف که با عرض و ضخامت‌های متفاوت قابل تولید است، جهت بسته‌بندی کارتن‌های مواد غذایی‌، بطری‌ها و ظروف و محصولات مختلفی  استفاده می شود که اصطلاحاً به آنها شیرینگ پک نیز گفته می شود.

به طور مثال نایلون‌های اطراف بطری‌های نوشابه و آب معدنی و سایر نوشیدنی‌ها و یا کارتن‌های مواد غذایی مانند بیسکوییت‌ها و یا قوطی‌های کنسرو مانند تن ماهی به عنوان روکش بر روی این دسته از مواد کشیده می‌شوند. نایلون شیرینگ همچنین در بسته بندی ایزوگام نیز کاربرد دارد. هنگام بسته‌بندی ایزوگام، برای جلوگیری از چسببیده شدن لایهها به هم، ایزوگام را با یک لایه فیلم شیرینگ می پوشانند .

 

فیلم های گلخانه ای

این دسته از فیلم‌ها با عرض330 سانتی متر و ضخامت  35 میکرون جهت پوشش دوم گلخانه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای ایجاد یک عایق حرارتی مناسب در فصول سرد سال نیز کاربرد دارند. همچنین این نوع از فیلم‌ها تنوع بسیار زیادی نیز دارند.

 

نایلون سه لایه

منظور از نایلون فیلم‌های دمشی بر پایه پلی اتیلن است که از ترکیب کردن پلی اتیلن گرید سبک خطی و گرید سبک فیلم ساخته می شوند. اما امروزه در صنایع دنیا، عموما معنای نایلون تفاوت دارد و به دسته‌ای از پلیمرها گفته می‌شود که دارای ساختار پلی‌آمیدی هستند که از نفت خام به دست می‌آیند.

نرمی و انعطاف بالای فیلم سه لایه که به صورت نایلون عرضه می‌شود، تنها یکی از خواص فیزیکی این نوع از پلیمرهاست که می‌تواند موجب افزایش تقاضای محصول مورد نظر در سطح بازار شود. همچنین به علت فرایند بسته‌بندی آسان، عایق الکتریکی بودن و نیز مقاومت ضربه‌ای و شیمیایی بالا ، نایلون بیشترین کاربرد را در تولید انواع بسته‌بندی مواد خوراکی و غیر خوراکی، محصولات کشاورزی و … دارد.

نایلون‌های عریض در همه جا کاربرد دارند؛  برای مثال می‌توان از آنها برای پوشش موقت انبارها و بناهای مختلف جلوگیری از خسارات ناشی از آب و هوا و گرد و غبار استفاده کرد.

تفاوت ورق با فیلم پلاستیکی  در چیست؟

فرق اصلی میان فیلم و ورق پلاستیکی در ضخامت شان است. ضخامت فیلم‌ها متفاوت است و از نیم میکرون تا یک میلی متر دسته بندی می‌شوند. به پلاستیک‌هایی که ضخامت شان بین 5/0 تا 5/12 میلی متر است ورق گفته می‌شود. اما به ضخامت‌هایی با کمتر از 5/0 میلی متر فیلم گفته می شود.به عبارت دیگر فیلم قابل انعطاف می باشد.

 

 

 

لطفاً منتظر بمانید...